Pozostałe artykuły
- Jak dobrać idealny odcień bieli do wnętrza?
- Jak pomalować pokój dziecka?
- Równe odcięcia farby dzięki taśmie malarskiej
- Jak dobrać produkty do malowania?
- Jak sprawić by mały pokój stał się optycznie większy?
- Jak zamaskować starą tapetę ścienną?
- Zlecamy malowanie zawodowcom
- Jak przygotować pomieszczenie przed malowaniem
- Teoria koloru a wybór farby do wnętrz
- Nowa farba na starą warstwę
Jak usunąć tłuste plamy, pleśnie i grzyby przed malowaniem?
data dodania: 16.01.2017Malowanie ścian należy do stosunkowo prostych czynności pod warunkiem, że odnawiana powierzchnia jest gładka, nie zawiera plam lub zacieków. W przypadku gdy ściany są zabrudzone, malowanie należy poprzedzić dodatkowymi czynnościami. Pleśń jest konsekwencją nadmiernej wilgoci, bądź niedostatecznej wentylacji. Trzeba ją bezwzględnie usunąć z uwagi na jej działanie rakotwórcze, alergizujące i potęgujące dolegliwości dróg oddechowych. Na rynku chemii budowlanej dostępne są specjalne środki do opanowania tego problemu.
Likwidacja tłustych plam i zacieków
Jeśli na ścianie widoczne są plamy i zacieki, przed malowaniem należy ją umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Wyjątkowo uporczywe, tłuste zabrudzenia usuniemy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub preparatów głęboko penetrujących podłoże. Kolejnym krokiem po usunięciu plam jest pokrycie ściany odpowiednio rozcieńczonym preparatem gruntującym (Greinplast U) lub warstwą farby gruntującej (Greinplast FWG). Farbę gruntującą można dodatkowo zabarwić zgodnie z kolorystyką wybraną dla danej ściany. Na koniec nanosimy dwie warstwy właściwej farby do wnętrz w wybranym kolorze.
Likwidacja grzybów i pleśni
Aby pozbyć się pleśni na ścianach należy poznać i wyeliminować przyczynę jej powstania. Dopóki nie usuniemy czynników sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów, żadne zabiegi nie przyniosą oczekiwanego efektu w długim okresie. Jeżeli na ścianie, oprócz czarnego nalotu nie doszło do uszkodzenia powierzchni, usuwamy nalot i przebarwienia przy pomocy wilgotnej szczotki o sztywnym włosiu. Po tym zabiegu pokrywamy ścianę preparatem grzybobójczym zgodnie z zaleceniami producenta (Greinplast AG) a następnie stosujemy preparat lub farbę gruntującą. Gdy powierzchnia wyschnie możemy pomalować ją wybraną farbą do wnętrz. Do pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka, powinno stosować się farby o właściwościach hydrofobowych (farby o mniejszym wchłanianiu wody i wilgoci). Takie właściwości posiadają farby lateksowe Greinplast Elegance z kolekcji „Klasycznie i elegancko” oraz Greinplast Ceramic z kolekcji „Nowocześnie i elegancko”.
Stosując środki grzybobójcze trzeba zachować szczególną ostrożność. Ze względu na ich szkodliwe właściwości, należy nałożyć maskę ochronną i dobrze przewietrzyć pomieszczenie.